Íslandsmeistaramót - Second Day: SH leads medal count 12.04.2013
Four more Icelandic titles went to the SH team. SH leads the gold medal count with 8 now.
The new champions are Orri Freyr Guðmundsson, Hrafnhildur Lúthersdóttir, Ingibjörg Kristín Jönsdóttir and the 4x200m skriðsund Women's team.
Hrafnhildur Lúthersdóttir figures first in the FINA points for her 200m breaststroke, other GSSE times were established from Ingibjörg Kristín, Karen Sif and Arnór Stefánsson.
Ólafur Sigurðsson swam to a new Icelandic drengja met.

200m baksund Kvenna
Ásdís Birta Guðnadóttir placed 4th in a new personal best time of 2.33.05.

400m skriðsund Kvenna
Bára Kristín Björgvinsdóttir wins silver with a huge improvement to 4.32.24 and after an exciting race.

100m skriðsund Karla
Orri Freyr Guðmundsson wins the title in 0.52.64, Aron Örn Stefánsson brons with a great improvement in 0.52.87.
Kolbeinn Hrafnkelsson and Predrag Milos complete the final race with ambitious races.

200m bringusund Kvenna
Unchallenged victory for Hrafnhildur Lúthersdóttir in her second best time ever, 2.27.81. This result puts her in the lead of the most valuable performances of the championships until now.
Natalia Cecylia Wojdat and Harpa Ingþórsdóttir complete the final with personal best times.

200m flugsund Karla
After 100m in the lead finished Konráð Hrafnkelsson in 2.19.42, his second best time in the last 12 months.
Best time for Hafþór Sigurðsson in 2.21.18.

100m skriðsund Kvenna
The repeat of the 50m of the first day: All medals go to SH:
Title to Inigbjörg Kristín in 0.57.38, silver to Karen Sif in 0.57.90, and brons to Snjólaug Tinna Hansdóttir in 0.59.05.
These are strong improvements for all of them - just fast!

1500m skriðsund Karla
A strong race and brons medal for Arnór Stefänsson in 16.20.16, which means qualifying time for the GSSE (Games of the Small States of Europe) and EYOF.
New Icelandic drengja met for Ólafur Sigurðsson in 17.11.27.

4x200m skriðsund Kvenna
No surprise: An unchallenged win for the SH team with Hrafnhildur Lúthersdóttir, Ingibjörg Kristín Jónsdóttir, Bára Kristín Björgvinsdóttir and Karen Sif Vilhjálmsdóttir.
The heats in the morning were swum (and after FINA understanding they are also part of the winning team) by Harpa Ingþórsdóttir, Katarína Róbertsdóttir, María Fanney Kristjánsdóttir and Ásdís Birta Guðnadóttir.

More races on Saturday: heats start at 09.30, finals at kl 17.00 in Laugardalslaug.